من یک مهندس بوده ام

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

من همیشه یک مهندس بوده ام، تنها اسبابی که با آن بازی میکردم نامش فکرازین بود، من همیشه بنا یا خودرویی میساختم و همیشه در عجب بودم که چطور میشود واژگون نشود. همیشه در عجب این بودم که چگونه استحکام تمام بناها را باید حفظ کرد. چگونه میشود خودرو هیچوقت وازگون نشود!
چندسال که گذشت دیگر از فکرازین خبری نبود، پاکتهای سیگار بود که پدرم می آورد؛ اشتباه نشود پدرم سیگاری نبود، سیگار و دود در خانه ی ما قدغن بود. دکانی داشتیم که شب و روز هر چهار نفر در آن کار میکردیم، فکر کنم جهت کسب یک لقه نان حلال، لااقل اینطور به ما یاد دادند.
در دکان ما سیگار بود، در خانه ی ما سیگار منفور بود اما پاکتهای سیگار همیشه چرک نویس تمامی جزوات درسی من و برادرم بود. خبری از دفترهای لوکس و گرانقیمت نبود، خبری هم از سلیقه و زیبایی نبود اما همیشه دلمان به این خوش بود که اسراف نمیشود و واقعا هم برگه های محکم و خوبی بود، اگرچه هنوزم که هنوز است با اینکه دکان را تعطیل کرده ایم اما بوی سیگار هنوز در لابلای چرک نویسهای ذهنم جاری ست.
از نوشتار که بگذریم به آنجایی میرسیم که من تخیل میکردم و برای خودم چیز میساختم. فقط کافی بود برگه ی سیگار داشته باشم و چسب نواری. از ایستگاه فضایی تا خانه، از تفنگ و خودرو بگیر تا مسخره ترین چیزهایی که به ذهن برسد، با چسب و کاغذ میساختم و همیشه به این فکر بودم که چگونه میشود استحکام تمام این بناها را حفظ کرد، چگونه میشد؟ چگونه میشد؟ هر چقدر هم که چسب کاری میکردم باز هم نمیشد!

سالها گذشت. من در مدرسه ی ممتاز شهر قبول شده بودم و در برگه ی ثبتنام آمده بود چقدر آشنایی با کامپیوتر دارید؟ بچه بودم و از درکم خارج بود اما با شناختم از مادرم میدانم که اشک در چشمانش باید حلقه زده باشد، چند روزی نشد که به فروشگاهی رفتیم و کامپیوتر خریدیم، با اینکه پولی نداشتیم اما پدرم همیشه میگفت "اما فقیرمی، اما نر فقیرمی"؛ ترجمه اش را میدانستم اما معنی اش را درک نمیکردم! یعنی چه که فقیر نریم؟ مگر فقر هم نر و ماده داشت؟! یادم می آید که اوایل هیچ انگیزه ی مشخصی برای کامپیوتر نداشتیم، حتی خاطرم هست که با برادر بزرگترم سر اینکه چه کسی کامپیوتر را خاموش کند دعوایمان میشد و کار به جاهای باریک میکشید!
چند وقت بعد تمام ابعاد زندگی هدفمند شد، با برنامه نویسی کامپیوتر آشنا شدم و تازه فهمیدم که چه دنیایی از دستم در رفته بود. گویی گم شده ای را یافته ام که سالها در پی آنم. به محض آشنایی شروع به کار کردم و هرچه که به ذهنم میرسید میساختم. عالی بود. زندگی واقعا لذتبخش بود، اگر آن موقع میمردم، شاید هیچ آرزوی دیگری جز نوشتن برنامه های بیشتر و بهتر نداشتم!
گذشت و گذشت و زمان عوض شد. اتفاقات زیادی طی این سالها افتاد. شرایط تحصیلی متفاوتی را طی کردم. شرایط عاطفی هم که نگو و نپرس. با جود اینکه میدانم کسی به اندازه ی من لایق مهندس شدن نبود، اما با اینکه 4سال از تحصیل در دانشگاه گذشته اما هنوز کمتر از حد نرمال واحد پاس کرده ام و هنوز مهندس نشده ام! مسائلی که این چند سال گذشت بسیار جالب بودند، گیر افتادن در مثلث عشق-کار-درس مانند گیر افتادن در مثلث برمودا بود، با این تفاوت که میشد کاری کرد ولی چیزی که فهمیدم این بود که هیچوقت هیچکس از مثلثها زنده بیرون نمی آید، آدمی که از این مثلث بیرون آمد دیگر ادم قبلی نیست، آدم قبلی مرده است! آدمی دیگر متولد شده و اگر چنین نباشد باید که بمیرد و متولد شود.

همه اینها را گفتم و خاطرم نبود که بگویم، من همیشه مهندس بوده ام، همیشه می اندیشیدم که چگونه میشود یک بنا مستحکم و استوار باقی بماند؟! هر چند در راس های گونیای من عشق و کار و تحصیل سنگینی میکرده اند، اما من همیشه یک مهندس بوده ام.


ãäÈÚ

مشخصات

  • منبع: http://amapt.blogfa.com/post/22
  • کلمات کلیدی: سیگار ,مهندس ,کامپیوتر ,اینکه ,گذشت ,بود، ,مهندس بوده ,چگونه میشود ,چگونه میشد؟ ,پاکتهای سیگار ,استحکام تمام
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها